A rocket rises vertically, from rest, with an acceleration of 2.6 m/s^2 until it
ID: 1536828 • Letter: A
Question
A rocket rises vertically, from rest, with an acceleration of 2.6 m/s^2 until it runs out of fuel at an altitude of 1100 m. After this point, its acceleration is that of gravity, downward. What is the velocity of the rocket when it runs out of fuel? (Assume up is positive.) 75.4 m/s How long does it take to reach this point? 29 s What maximum altitude does the rocket reach?1390.5 m How much time (total) does it take to reach maximum altitude?36.7 s With what velocity does the rocket strike the Earth? (Assume up is positive.) 165 m/s How long (total) is it in the air? 53.55.sExplanation / Answer
(a)
vy^2 - voy^2 = 2*ay*y
vy^2 - 0 = 2*2.6*1100
vy = 75.4 m/s
(b)
vy = voy + ay*t
75.4 = 2.6*t
t = 29 s
(c)
ymax = yo + vy^2/2g
ymax = 1100 + (75.4^2/(2*9.8)) = 1390.5
(d)
T = t + vy/g)
T = 29 + 75.4/9.8
T = 36.7 m/s
(e)
for down ward motion
acceleration ay = -g
initial velocity = voy = 0
vy^2 - voy^2 = 2*ay*ymax
vy = -165 m/s <<<<-----answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.