A 5.35 kg package slides 1.25 m down a long ramp that is inclined at 13.0 degree
ID: 1536687 • Letter: A
Question
A 5.35 kg package slides 1.25 m down a long ramp that is inclined at 13.0 degree below the horizontal. The coefficient of kinetic friction between the package and the ramp is mu_k= 0.310. Calculate the work done on the package by friction. Calculate the work done on the package by gravity. Calculate the work done on the package by the normal force. Calculate the total work done on the package. If the package has a speed of 2.6 m/s at the top of the ramp, what is its speed after sliding 1.25 m down the ramp?Explanation / Answer
normal force N = m*g*costheta
friction f = uk*N = uk*m*g*costheta
part(a)
work done by friction Wf = fk*L*cos180 = -0.13*5.35*9.8*cos13*1.25 = -8.3 J
part(b)
Wgravity = m*g*sintheta*L = 5.35*9.8*sin13*1.25 = 14.74 J
part(c)
angle netween normal and distanc travelled = 90
WN = N*l8cos90 = 0
part(d)
Wtotal = -8.3+14.74 + 0 = 6.44 J
part(e)
from work energy theorem
wtotal = change in KE
Wtotal = (1/2)*m*(vf^2-vi^2)
6.44 = (1/2)*5.35*(vf^2-2.6^2)
vf = 3.03 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.