I checked the label inside my microwave oven, and it says that it uses 1000 W of
ID: 1536446 • Letter: I
Question
I checked the label inside my microwave oven, and it says that it uses 1000 W of power (for American voltage of 120 V). How much current flows through the microwave oven when it is turned on? If it takes 2 minutes to microwave a bag of popcorn, how much energy does this use? How many electrons flows past a given point in the circuit in the time it takes to microwave one bag of popcorn? Assuming that the microwave can be described by Ohm's law, what is the resistance of the microwave? I'm thinking about visiting India and bringing my microwave with me on the plane. (WARNING: Do not try this, for so many reasons.) If I plug in my microwave in India (where the voltage is 230 V), how much power will it use there? If you need more space, continue on the back and check here.Explanation / Answer
Power P =1000 W
Volatge V = 120 V
Current i = P / V
= 1000 / 120
= 8.333 A
(2).Time t = 2 min = 2 x 60 s =120 s
Energy E = Pt
= 1000x120
= 12x10 4 J
(3).Charge q = i t
= 8.333 x 120
= 1000 C
So, number of electrons N = q / e
= 1000 / (1.6 x10 -19 )
= 6.25x10 21
(4).Resistance R = V / i
= 120 / 83.333
= 14.4 ohm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.