Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

John throws a baseball from the outfield from shoulder height, at an initial vel

ID: 1536444 • Letter: J

Question


John throws a baseball from the outfield from shoulder height, at an initial velocity of 29.4 m/s at an initial angle of 15.0 degree with respect to the horizontal. The ball is in its trajectory for a total interval of 3.00 s before the third baseman catches it at an equal shoulder-height level. (Assume air resistance negligible.) What is the ball's horizontal displacement? 76.4 m 44.1 m 57.3 m zero A baseball thrown from the outfield is released from shoulder height at an initial velocity of 29.4 m/s at an initial angle of 15.0 degree with respect to the horizontal. If it is in its trajectory for a total of 3.00 s before being caught by the third baseman at an equal shoulder-height level, what is the ball's net vertical displacement during its 3-s trajectory? 11.0 m 9.80 m 22.1 m zero A helicopter is traveling horizontally at 40 m/s at a constant altitude of 78.4 m over a level field. If a wheel falls off the helicopter, how much time it takes to reach the ground? (g = 9.8 m/s^2 and air resistance negligible) 3 s 4 s 5 s none of the above A stone is thrown with an initial speed of 15 m/s at an angle of 60 degree above the horizontal from the top of a m building. If g = 9.8 m/s^2 and air resistance is negligible, then what is the magnitude of the horizontal component of velocity as the rock strikes the ground? 7.5 m/s 9.0 m/s 15 m/s 29 m/s A stone is thrown with an initial speed of 15 m/s at an angle of 30 degree above the horizontal from the top of a m building. If g = 9.8 m/s^2 and air resistance is negligible, what is the maximum altitude (height relative ground) of the rock? 38.0 m 46.4 m 41.1 m 66.2 m

Explanation / Answer

16. R = v^2 sin(2 theta) / g

R = 29.4^2 sin(30) / 9.8

R = 44.1 m

17. vertial height is equal so vertical displacement will be zero.


18. y = - 78.4 m

v0y = 0 and ay = - 9.8 m/s^2

Applying d = u t + a t^2 / 2

- 78.4 = 0 - 9.8 t^2 /2

t = 4s

19. acceleration in horizontal is zero hence horizontal velocty will be constant.

vx = 15 cos60 = 7.5 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote