John throws a baseball from the outfield from shoulder height, at an initial vel
ID: 1536443 • Letter: J
Question
John throws a baseball from the outfield from shoulder height, at an initial velocity of 29.4 m/s at an initial angle of 15.0 degree with respect to the horizontal. The ball is in its trajectory for a total interval of 3.00 s before the third baseman catches it at an equal shoulder-height level. (Assume air resistance negligible.) What is the ball's horizontal displacement? 76.4 m 44.1 m 57.3 m zero A baseball thrown from the outfield is released from shoulder height at an initial velocity of 29.4 m/s at an initial angle of 15.0 degree with respect to the horizontal. If it is in its trajectory for a total of 3.00 s before being caught by the third baseman at an equal shoulder-height level, what is the ball's net vertical displacement during its 3-s trajectory? 11.0 m 9.80 m 22.1 m zero A helicopter is traveling horizontally at 40 m/s at a constant altitude of 78.4 m over a level field. If a wheel falls off the helicopter, how much time it takes to reach the ground? (g = 9.8 m/s^2 and air resistance negligible) 3 s 4 s 5 s none of the above A stone is thrown with an initial speed of 15 m/s at an angle of 60 degree above the horizontal from the top of a m building. If g = 9.8 m/s^2 and air resistance is negligible, then what is the magnitude of the horizontal component of velocity as the rock strikes the ground? 7.5 m/s 9.0 m/s 15 m/s 29 m/s A stone is thrown with an initial speed of 15 m/s at an angle of 30 degree above the horizontal from the top of a m building. If g = 9.8 m/s^2 and air resistance is negligible, what is the maximum altitude (height relative ground) of the rock? 38.0 m 46.4 m 41.1 m 66.2 mExplanation / Answer
(16) Horizontal range, R = 2*(V*cos theta) * (V*sine theta) / g = (2*29.4*cos15*29.4*sine 15) / 9.81 = 44.05 m
= 44.1 m
So, option (b) is the correct answer.
(17) Net vertical displacement = 0
So, option (d) is the correct answer.
(18) Apply the formula -
s = u*t + (1/2)*g*t^2
put the values -
78.4 = 0 + 0.5*9.81*t^2
=> t = sqrt(156.8 / 9.81) = 4.0 s
Option (b) is the correct answer.
(19) Horizontal component of velocity, Vx = V*cos theta = 15*cos 60 = 7.5 m/s
Option (a) is the correct answer.
(20) Maximum height of the stone from the top of the building -
h = (v*sine 30)^2 / (2*g) = (15*0.5)^2 / (2*9.81) = 2.87 m
Here, height of the building is not readable so just add the height of the building in the above result.
You will get the maximum height of the stone with respect to the ground.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.