A car stopped at a red light at an intersection. At the instant the traffic ligh
ID: 1535601 • Letter: A
Question
A car stopped at a red light at an intersection. At the instant the traffic light turns green (time= zero), the car starts moving forward with a constant acceleration of 3.50 m/s^2. At the same time the light turns green (time 0). a truck is already moving with a constant speed of 28 m/s in the same direction and is next to the car and passes it. Since the car is accelerating and the truck is not, the car eventually catches up to the truck.
-what time does the car overtake the truck?
-how far beyond its starting point (traffic lights) does the car overtake the truck?
Explanation / Answer
let after t time , the car catches truck
for car
distance x = v0x + (1/2)8ax*t^2
x = 0 + (1/2)*3.5*t^2..........(1)
for truck
acceleration = 0
distance x = v*t
x = 28*t.........(2)
from 1 & 2
28*t = (1/2)*3.5*t^2
t = 2*28/3.5 = 16 s <<<<-------answer
-----------------
x = (1/2)*3.5*16^2 = 448 m <<<<<-------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.