A cylindrical capacitor has an inner conductor o 1 radius 2.6 mm and an outer co
ID: 1535591 • Letter: A
Question
A cylindrical capacitor has an inner conductor o 1 radius 2.6 mm and an outer conductor of radius 3.3 mm. The two conductors are separated by vacuum, and the entire capacitor is 2.3 m long. What is the capacitance per unit length? C/L = pF/m The potential of the inner conductor relative to that of the outer conductor is 370 mV. Find the charge (magnitude and sign) on the inner conductor. Express your answer with the appropriate units. Q_1 = The potential of the inner conductor relative to that of the outer conductor is 370 mV Find the charge (magnitude and sign) on the otter conductor. Express your answer with the appropriate units. Q_2 =Explanation / Answer
given
L = 2.3 m
a = 2.6 mm
b = 3.3 mm
a)
we know, Capacitnace of cyllindrical capacitor,
C = 2*pi*epsilon*L/ln(b/a)
C/L = 2*pi*epsilon/ln(b/a)
= 2*pi*8.854*10^-12/ln(3.3/2.3)
= 1.54*10^-10 F/m
= 154 pF/m
b) Q1 = C*V
= 154*10^-12*370*10^-3
= 5.70*10^-11 C
c) Q2 = -Q1
= -5.70*10^-11 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.