A cylinder with moment of inertia 38.7 kg m^2 rotates with angular velocity 9.12
ID: 1441869 • Letter: A
Question
A cylinder with moment of inertia 38.7 kg m^2 rotates with angular velocity 9.12 rad/s on a frictionless vertical axle. A second cylinder, with moment of inertia 31.5 kgm^2, initially not rotating, drops onto the first cylinder and remains in contact. Since the surfaces are rough, the two eventually reach the same angular velocity. Calculate the final angular velocity. Answer in units of rad/s. Show that energy is lost in this situation by calculating the ratio of the final to the initial kinetic energy.Explanation / Answer
Here ,
I1 = 38.7 Kg.m^2
w1 = 9.12 rad/s
I2 = 31.5 Kg.m^2
let the final angular velocity is wf
Using conservation of angular momentum
( I1 * w1) = (I1 + I2) * wf
(38.7 * 9.12) = (38.7 + 31.5) * wf
solving for wf
wf = 5.03 rad/s
the final angular speed is 5.03 rad/s
2)
final kinetic energy = 0.5 * (I1 + I2) * wf^2
final kinetic energy = 0.5 * (38.7 + 31.5) * 5.03^2
final kinetic energy = 887.3 J
initial kinetic energy = 0.5 * I1 * w^2
initial kinetic energy = 0.5 * 38.7 * 9.12^2
initial kinetic energy = 1609.4 J
as the initial kinetic energy is more than the final kinetic energy , energy is lost during this situation
ratio of final energy to initial kinetic energy = 887.3/1609.4
ratio of final energy to initial kinetic energy = 0.551
the ratio of final energy to initial kinetic energy is 0.551
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.