Dr. Storr challenged a student to kick a soccerball across a 42, 900.0 mm wide c
ID: 1535326 • Letter: D
Question
Dr. Storr challenged a student to kick a soccerball across a 42, 900.0 mm wide canyon is at the same height on both sides. The student kicked the ball with all his He strength which was placed at the edge of the canyon and achieved an initial velocity m/s at an angle of 39.0 degree. Perform the calculations to see if the ball makes it to the other side. How much or long of the canyon does it travel? Calculate the time of flight of the ball in seconds. Determine the maximum height of the ball in meters.Explanation / Answer
PROJECTILE
along horizontal
initial velocity vox = vo*costheta
ax = 0
from equation of motion
x-Xo = vox*T+ 0.5*ax*T^2
x-X0 = vo*costheta*T
T = (x-X0)/(vo*costheta)......(1)
along vertical
voy = vo*sintheta
acceleration ay = -Eq/m = 6.4*10^5*1.6*10^-19/(1.67*10^-27) = -6.13*10^13 m/s^2
from equation of motion
y-y0 = voy*T + 0.5*ay*T^2
y-y0 = (vo*sintheta_0*(x-x0))/(vo*costheta_0) + (0.5*ay*(x-x0)^2)/(vo^2*(costheta_0)^2)
y-y0 = (x-X0)*tantheta_0 + ((0.5*ay*(x-X0)^2)/(vo^2*(costheta_0)^2))
sinc the height is same on both sides
y-y0 = 0
0 = 42.9*tan39 - (0.5*9.8*42.9^2/(v0^2*(cos39)^2))
v0 = 20.73 m/s <<<------------answer
-------------
(b)
T = 2*v0*sintheta/g
T = 2*20.73*sin39/9.8
T = 2.66 s
--------
ymax = v0^2*(sintheta)^2/2g
ymax = (20.73^2*(sin39)^2)/(2*9.8) = 8.7 m <<<<-----answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.