Two boats are heading away from shore. Boat 1 heads due north at a speed of 3.5
ID: 1535263 • Letter: T
Question
Two boats are heading away from shore. Boat 1 heads due north at a speed of 3.5 m/s relative to the share. Relative to boat 1, boat 2 is moving 30 degree north of east at a speed of 1.2 m/s. A passenger on boat 2 walks due east across the deck at a speed of 1.1 m/s relative to boat 2. What is the speed of the passenger relative to the shore? A dolphin leaps out of the water at an angle of 33 degree above the horizontal. The horizontal component of the dolphin's velocity is 6.3 m/s. Find the magnitude of the vertical component of the velocity.Explanation / Answer
here,
1)
speed of boat 1 , v1 = 3.5 m/s j
speed of boat 2 relative to 1 , v21 = 1.2 * ( cos(30) i + sin(30)j)
v21 = (1.04 i + 0.6 j )N
speed of passenger w.r.t boat 2 , v3 = 1.1 m i
the velocity of passanger reltaive to shore , v = v1 + v21 + v3
v = 3.5 j + 1.04 i + 0.6 j + 1.1 m i
v = 2.14 m i + 4.1 m j
the speed of passanger reltaive to shore , |v| = sqrt(2.14^2 + 4.1^2)
|v| = 4.62 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.