Any help with both these questions will be much appreciated. Thanks! The velocit
ID: 1534600 • Letter: A
Question
Any help with both these questions will be much appreciated. Thanks!
The velocity of the wind relative to the water is crucial to sailboats. Suppose a sailboat is in an ocean current that has a velocity of 2.7 m/s in a direction 33 degree east of north relative to the Earth. It encounters a wind that has a velocity of 4.9 m/s in a direction of 48 degree south of west relative to the Earth. v_1 = 2.7 m/s v_2 = 4.9 m/s a_1 = 33 degree a_2 = 48 degree What is the magnitude of the velocity of the wind relative to the water m/s? What is the angle of the velocity of the wind relative to the water degrees S of W?Explanation / Answer
let east be +x axis
a)
velocity of wind with resect water = velocity of wind with respect to ground - velocity of water with resoect to ground
= ( -4.9*cos(48) i - 4.9*sin(48) j) - (2.7*sin(33)i + 2.7*cos(33)j )
= (-4.75 i - 5.90 j) m/s
|v| = sqrt(4.75^2 + 5.9^2)
= 7.57 m/s <<<<<<<<<------------------Answer
b) direction:
theta = tan^-1(5.9/4.75)
= 51.2 degrees <<<<<<<<<------------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.