Any help is appreciated! PLease show all work so I can understand the process, n
ID: 1291321 • Letter: A
Question
Any help is appreciated! PLease show all work so I can understand the process, not just the answers. THANK YOU!!!! :)
1. A disk, with a radius of 0.25 m, is to be rotated like a merry-go-round through
800 rad, starting from rest, gaining angular speed at the constant rate ?1 through the first
400 rad and then losing angular speed at the constant rate - ?1 until it is again at rest. The
magnitude of the centripetal acceleration of any portion of the disk is not to exceed 400
m/s^2.
(a) What is the least time required for the rotation?
(b) What is the corresponding value of ?1?
Explanation / Answer
a_rmax= 400 = r*w^2
wmax^2 = 400/0.25
w max= 40 rad/s
during the first 400 rad
theta = average speed*t1
400 = (40+0)/2*t1
t1 = 20 s
theta 2 = 400 = (40+0)/2*t2
t2 20 s
a) T = t1 + t2 = 80s
b) alfa = (w-0)/t1 = (0-w max)/ = 40/20 = 2 rad/s^2
===============
a) w = integration of 6t^4 - 4t^2
w = 6t^5/5 - 4t^3/3 + wo
at t=o w = 2rad/s
so
2 = 0 + wo=====> wo = 2
w = 6t^5/5 - 4t^3/3 + 2 <-----------answer
b) angular position = integration of w
angular position = integration of 6t^5/5 - 4t^3/3 + 2
angular position = theta = t^6/5 - t^4/3 + 2*t + thetao
at t = o.... theta = 1rad
so
1 = 0 + wo=====> thetao = 1
theta = = t^6/5 - t^4/3 + 2*t + 1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.