An Atwood’s machine with masses m1 = 2.0 kg and m2 = 3.0 kg is initially at rest
ID: 1534329 • Letter: A
Question
An Atwood’s machine with masses m1 = 2.0 kg and m2 = 3.0 kg is initially at rest. (a) What are the speeds of the masses when m2 has fallen 2.5 m? (b) What is the instantaneous power generated by gravity at that point? Assume the pulley is frictionless and massless An Atwood’s machine with masses m1 = 2.0 kg and m2 = 3.0 kg is initially at rest. (a) What are the speeds of the masses when m2 has fallen 2.5 m? (b) What is the instantaneous power generated by gravity at that point? Assume the pulley is frictionless and massless An Atwood’s machine with masses m1 = 2.0 kg and m2 = 3.0 kg is initially at rest. (a) What are the speeds of the masses when m2 has fallen 2.5 m? (b) What is the instantaneous power generated by gravity at that point? Assume the pulley is frictionless and masslessExplanation / Answer
on m2:
3g - T = 3a
on m1:
T - 2g = 2a
adding both equation,
3g - 2g = (3 + 2)a
a = 9.8 / 5 = 1.96 m/s^2
(A) vf^2 - vi^2 = 2 a d
v^2 - 0^2 = 2 x 1.96 x 2.5
v = 3.13 m/s
(b) P = F.v
P = (-2 x9.8 x 3.13) + ( 3 x 9.8 x 3.13)
P = 30.7 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.