Secure I https/www.webassign.net/web/Student/Assignment-Responses/submit?deps156
ID: 1534319 • Letter: S
Question
Secure I https/www.webassign.net/web/Student/Assignment-Responses/submit?deps156753S6 A m1 5.17-kg block is placed on top of a m2 10.0-kg block (figure)- A horizontal force 4s.0 N is applied The coefficient of kinetic friction between all moving of F surfaces is o.194. to the 10.0 kg block, and the 5.17-kg block is tied to the wan (a) Draw a free body diagram for each block and identify the action-reaction forces between the blocks. (submit a file with a maximum size of 1 Me.) Choose File No file chosen This answer has not been graded yet (b) Determine the tension in the string. (Enter the magnitude only.) Determine the magnitude of the acceleration of the 10.0 kg block. Help? Read
Explanation / Answer
frictional force = 5.17 kg * 9.8 * 0.194 = 9.84 N
frictional force that the ground exerts on the 10 kg block = (5.17 kg + 10 kg) * 9.8 * 0.194 = 28.84 N
Net force on the 10 kg block = 45 - (9.84 N + 28.84 N) = 6.32 N
Net acceleration = 6.32 / 10 = 0.632 m/s2
Tension = 9.84 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.