The figure shows two parallel, straight wires that are very long. The wires are
ID: 1533907 • Letter: T
Question
The figure shows two parallel, straight wires that are very long. The wires are separated by a distance of 0.061 m and carry currents of I_f = 14 A and I_2 = 7.7 A. (a) Find the magnitude and direction of the force that the magnetic field of wire 1 applies to a 1.5-m section of wire 2 when the currents have opposite directions. magnitude N direction (b) Find the magnitude and direction of the force that the magnetic field of wire 1 applies to a 1.5-m section of wire 2 when the currents have the same directions. magnitude N directionExplanation / Answer
given,
distance between two wires = 0.061 m
current on wire1 = 14 A
current on wire2 = 7.7A
length of wire = 1.5m
since,
force / length = 2 * 10^-7 * I1 * I2 / distance between wires
putting the values,
force / 1.5 = 2 * 10^-7 * 14 * 7.7 / 0.061
force = 0.00530N
a) if the current in the same direction wires will attract each other with the force of 0.00530N
b) if the current in the opposite direction wires will repel each other with the force of 0.00530 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.