The figure shows three capacitors in a circuit: C1 = 1.9 nF, and C2 =C3 = 3.8 nF
ID: 2058927 • Letter: T
Question
The figure shows three capacitors in a circuit: C1 = 1.9 nF, and C2 =C3 = 3.8 nF. Find the charge on each capacitor when the potential difference applied is V = 1.3 V.
[Enter the three charge values in units of nC, separated by commas. Example: if you think that the charges are q1 = q3 = 0.4 nC and that q2 = 2 nC, then enter 0.4, 2 ,0.4].
Explanation / Answer
equivalent capacitance = C2C3/(C2+C3) + C1 = 3.8 nF so charge from battery = 4.94 nC Charge on C2 C3 and C1 will be 4.94/2 = 2.47 nC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.