The limit to the eye\'s acuity is actually related to diffraction by the pupil.
ID: 1533649 • Letter: T
Question
The limit to the eye's acuity is actually related to diffraction by the pupil. What is the angle between two just resolvable points of light for a 7.75 mm diameter pupil, assuming the average wavelength of 524 nm? Take your result to be the practical limit for the eye. What is the greatest possible distance a car can be from you if you can resolve its two headlights, given they are 1.60 m apart? What is the distance between two just-resolvable points held at an arm's length (0.800 m) from your eye?Explanation / Answer
Given
diameter of the pupil is D =7.75 mm
wavelength of light is Lambda L = 524 nm
we know that the minimum diffraction angle is theta = 1.22 *L /D
theta = 1.22*524*10^-9/(7.75*10^-3)
Theta = 8.2488*10^-5 rad
so the angle is 8.2488*10^-5 rad
-------
and from the relation S = r*theta
r = s/theta
r = 1.6/8.2488*10^-5 m
r = 19396.760 m
--------------
r = 0.8/8.2488*10^-5 m = 0.0969838037048 *10^5 m = 9.7 km
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.