From elementary physics and Homework #1, we know that the distance a projectile
ID: 1533564 • Letter: F
Question
From elementary physics and Homework #1, we know that the distance a projectile travels when fired from, eg, a cannon depends on both the initial velocity v and the launch angle theta. x(t) = v t cos(theta) y(t) = v t sin(theta)- 1/2 g t^2 where x(t) and y(t) are the distances traveled in x and y, respectively, after time t has passed (g is gravity, g = 9 8 meters/second") Assume an initial velocity of 13 5 meters per second, and an angle of 89 degrees above the ground Use fzero to find the time and x location where the projectile hits the ground. Print the time and location to 4 decimal placesExplanation / Answer
Given
the angle of projection is theta = 89 degrees
the initial velocity u = 13.5 m/s
acceleration due to gravity is g = 9.8 m/s2
we know that , the horizontal velocity of the projectile never change its constant
the vertical velocity will change ,
the range of the projectile is R = u^2 sin 2theta/g
R = 13.5^2 sin(2*89)/9.8 m
R = 0.6490238034725 m
and the time period is
T = 2 u sin theta /g
T = 2*13.5sin89/9.8 s
T = 2.7547 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.