On aircraft carriers, catapults are used to accelerate jet aircraft to flight sp
ID: 1533382 • Letter: O
Question
On aircraft carriers, catapults are used to accelerate jet aircraft to flight speeds in a short distance. One such catapult takes a 18,100-kg jet from 0 to 69 m/s in 2.9 s. (Assume the catapult acts in the positive horizontal direction. Indicate the direction with the sign of your answer where appropriate.)
(a) What is the acceleration of the jet in m/s2?
1
(b) What is the acceleration of the jet in g's?
2
(c) How far does the jet travel while it is accelerating?
3
(d) How large is the force that the catapult must exert on the jet?
4
Explanation / Answer
here,
mass , m = 18100 kg
t = 2.9 s
final speed , v = 69 m/s
a)
let the accelration be a
v = u + a * t
69 = 0 + a * 2.9
a = 23.8 m/s^2
b)
the accelration ,a = 23.8 /9.8 * g
a = 2.43 *g
c)
the distance travelled , s = v^2 /2a
s = 69^2 /(2*23.8)
s = 100 m
d)
the force that the catapult must exert on the jet , F = m * a
F = 18100 * 23.8 = 4.31 * 10^5 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.