You have a 540 W blender, and the wall voltage is 120 V. What current does this
ID: 1533240 • Letter: Y
Question
You have a 540 W blender, and the wall voltage is 120 V. What current does this blender draw, in amps? The blenders draws ______ amps of current.
You have a 540 W blender, and the wall voltage is 120 V. What is the internal resistance of this blender, in ohms? The internal resistance of this blender is _______ ohms.
You have a 540 W blender, and the wall voltage is 120 V. How much energy in joules (J) is added to the water in the blender if you run the blender for 10.0 seconds,theoretically (assume that all of the blender's energy use is added to the water as heat)? In theory, ________ J of energy has been added to the water.
What is the specific heat capacity for water, in J/kgoC? The specific heat capacity of water is ____________ J/kgoC.
What is the specific heat capacity for water, in cal/goC? The specific heat capacity of water is ________ cal/goC .
You add 0.500 kg of water to the blender and run the blender for 20.0 seconds. The water's initial temperature is 20.00o C and its final temperature is 25.00o C. How much heat has been added to the water, in J? The total heat added to the water is ______ J. (You should calculate this to 3 significant figures).
You add 0.500 kg of water to the blender and run the blender for 20.0 seconds. The water's initial temperature is 20.00o C and its final temperature is 25.00o C. What is the experimental value for the power of the blender? Hint: first calculate the energy added. You have probably already done this above. The power of the blender is _____ W. (You should calculate this to 3 significant figures).
You add 0.500 kg of water to the blender and run the blender for 20.0 seconds. The water's initial temperature is 20.00o C and its final temperature is 25.00o C. The blender's specifications say that it uses 550 W of power. What is the percent error for this blender's power usage? You do not need to include any minus (-) sign or percentage symbol (%). The percent error is ______ %. (You should calculate this to 3 significant figures).
You make a plot of the heat added (calculated using the change in temperature) vs the time that the blender is running. You get a straight line, and find the slope to be 9897 J/19.0 s. What is the measured power for this blender? The measured power is ________ W.
Explanation / Answer
current I = P/V = 540/120 = 4.5 A
----------------------
from ohms law
V = I*r
internal ressitance r = V/I = 120/4.5 = 26.7 ohms
-------------------
energy E = P*t = 540*10 = 5400 J
-----------------------
The specific heat capacity of water is _4186 J /kg oc
-----------------------
The specific heat capacity of water is --1 --cal/goC .
------------------------------
Q = m*S*dT = 0.5*4186*(25-20) = 10465 J
The total heat added to the water is __10465____ J
----------------
power heat/time = 10465/20
The power of the blender is __523.25___ W
---------------------
error = (550-523.25)/550 = 4.86 %
The percent error is ___4.86___ %.
-------------------------
P = Q/t
slope of Q , t graphs gives power
The measured power is ___521 _____ W.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.