e File Edit View History Bookmarks People window Help secure https:llsession Mas
ID: 1531440 • Letter: E
Question
e File Edit View History Bookmarks People window Help secure https:llsession MasteringPhysics: Assignment 4cisound masteringphysics PHY 202 College Physics ll (2017) Item 1 Part A An open organ pipe is 0.76 m long. irthe speed of sound is 340 m/s, what is the pipe's fundamental fequency? Express your answer using two significant figures. fi 220 Hz MEAnsmenn Give Up Part B What are the frequencies of the sest two overtones? Express your answers using two significant figures separated by a comma Low BatterExplanation / Answer
a)
here
Frequency = velocity/wavelength.
fundamental frequencyf = 340/ 2 *0.76= 223.68 Hz
b)
1st overtone is 223.68 * 2= 447.36 Hz
2nd overtone is 223.68 * 3= 671.04 Hz
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.