A planet orbits a star in an elliptical orbit. At a particular instant the momen
ID: 1531250 • Letter: A
Question
A planet orbits a star in an elliptical orbit. At a particular instant the momentum of the planet is 3.6 1029, 1.1 1029, 0 kg · m/s, and the force on the planet by the star is 2.3 1022, 1.3 1023, 0 N. Find F and F . (Express your answers in vector form.) F = N F = N
An object moving at a constant speed of 40 m/s is making a turn with a radius of curvature of 3 m (this is the radius of the "kissing circle"). The object's momentum has a magnitude of 73 kg · m/s. What is the magnitude of the rate of change of the momentum?
|d /dt| = [Correct: Your answer is correct.] kg · m/s2
What is the magnitude of the net force?
| net| = [Incorrect: Your answer is incorrect.] N
Explanation / Answer
Velocity = v = 40 m/s
Distance = S = 2pi*r = 2pi*3 = 6pi
Time = S/v = 6pi/40 = 0.47 sec
Now the rate of change of the momentum = dp/dt = 73/0.47 = 154.9 kg · m/s2
the magnitude of the net force = F = dp/dt = 154.9 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.