Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a.) An electron is ejected horizontally at a speed of 1.6×10 6 m/s from the elec

ID: 1531000 • Letter: A

Question

a.) An electron is ejected horizontally at a speed of 1.6×106 m/s from the electron gun of a computer monitor.

If the viewing screen is 39 cm from the end of the gun, how far will the electron travel in the vertical direction before hitting the screen?

Express your answer using two significant figures.

b.) A student bikes to school by traveling first dN = 0.800 miles north, then dW = 0.300 miles west, and finally dS = 0.200 miles south.

Take the north direction as the positive y direction and east as positive x. The origin is still where the student starts biking. Let d N be the displacement vector corresponding to the first leg of the student's trip. Express d N in component form.

c.) An electron is ejected horizontally at a speed of 1.6×106 m/s from the electron gun of a computer monitor.

If the viewing screen is 39 cm from the end of the gun, how far will the electron travel in the vertical direction before hitting the screen?

d.) What is the sum of A  = 6.0x^+7.0y^ and B  = 3.0x^5.0y^?

Express your answer in terms of the unit vectors x^ and y^.

What is the magnitude of A +B ?

What is the direction of A +B ?

e.) A meteorologist tracks the movement of a thunderstorm with Doppler radar. At 8:00 PM, the storm was 55 minortheast of her station. At 11:00 PM, the storm is at 75 mi north.

The general direction of the thunderstorm’s velocity is _____

Explanation / Answer

a) Here, time taken = 0.39/(1.6×106)

                                  = 2.4375 * 10-7 s

=> far will the electron travel = 1/2 * 9.8 * (2.4375 * 10-7)2

                                              = 2.91 * 10-13 m

b)   d N in component form = (-0.300) i + (0.8 - 0.2) j

                                            =    [(-0.300) i + (0.6) j] miles

d)   A +B    =   (6 + 3) x + (7 - 5) y

                   =   [9 x + 2 y]

   magnitude = 9.219

   direction = tan-1(2/9)

                  = 12.53 degree