a. titration of 27.9 mL of a solution of the weak base aniline, C 6 H 5 NH 2 , r
ID: 504481 • Letter: A
Question
a. titration of 27.9 mL of a solution of the weak base aniline, C6H5NH2, requires 28.64 mL of 0.160 M HCl to reach the equivalence point.
C6H5NH2(aq) + H3O+(aq) C6H5NH3+(aq) + H2O()
What was the concentration of aniline in the original solution?
[C6H5NH2] ------------------------- M
b. You titrate 25.0 mL of 0.60 M NH3 with 0.60 M HCl.
What is the pH of the NH3 solution before the titration begins?
Kb = 1.8×10-5
pH ------------------------------
a. titration of 27.9 mL of a solution of the weak base aniline, C6H5NH2, requires 28.64 mL of 0.160 M HCl to reach the equivalence point.
C6H5NH2(aq) + H3O+(aq) C6H5NH3+(aq) + H2O()
What was the concentration of aniline in the original solution?
[C6H5NH2] ------------------------- M
Explanation / Answer
a) millimoles of base = millimoles of acid
27.9 x C = 28.64 x 0.160
C = 0.164 M
[C6H5NH2] = 0.164 M
b)
pOH = 1/2 [pKb - log C]
pOH = 1/2 [4.74 -log 0.60]
pOH = 2.48
pH + pOH = 14
pH = 11.52
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.