A physical pendulum is constructed of a 34 cm long piece of wooden dowel with a
ID: 1530195 • Letter: A
Question
A physical pendulum is constructed of a 34 cm long piece of wooden dowel with a mass of 525 grams and a radius of 0.9 cm. Attached at one end of the pipe is a hoop with a radius of 4 cm and a mass of 1.8 kg as shown. The pendulum is released from the 12:00 position and allowed to rotate about the other end.
a. What is the maximum angular speed of any part of the pendulum? rad/s
b. What is the maximum speed of any part of the pendulum? m/s
Explanation / Answer
location of center of mass from axis h = ((34*525)+(1800*38))/(525+1800) = 37.1 cm
moment of inertia of dowel I1 = (1/3)*m*L^2 = (1/3)*0.525*0.34^2 = 0.02 kg m^2
moment of inertia of ring I2 = M*R^2 + M*L^2 = (1.8*0.04^2) + (1.8*0.34^2) = 0.211 kgm^2
from energy conservation
change in PE = change in KE
(M+m)*g*2*h = (1/2)*I*w^2
2*(1.8+0.525)*9.8*0.371 = (1/2)*(0.02+0.211)*w^2
w = 12.1 rad/s <<<<<--------answer
part(b)
vmax = w*(L+d)
d = diameter
Vmax = 12.1*(0.34+0.08) = 5.1 m/s <<<<----------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.