Noise-canceling headphones are an application of destructive interference. Each
ID: 1530146 • Letter: N
Question
Noise-canceling headphones are an application of destructive interference. Each side of the headphones uses a microphone to pick up noise, delays it slightly, then rebroadcasts the noise next to your ear where it can interfere with the incoming sound wave of the noise. Suppose you are sitting 1.8 m from an annoying, 200 Hz buzzing sound.
What is the minimum headphone delay, in ms, that will cancel this noise? (The answer isn't T = 1/f ...there is something I'm missing here as the answer isn't 5ms)
Explanation / Answer
from the given data
wavelength of the sound, lamda = v/f
= 343/200
= 1.715 m
for distructive interfrence, path diffrnce = lamda/2
= 1.715/2
= 0.8575 m
so, delay time = 0.8575/343
= 0.0025 s
= 2.5 ms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.