A small metal sphere, carrying a net charge of q_1 = -2.80 mu C, is held in a st
ID: 1530113 • Letter: A
Question
A small metal sphere, carrying a net charge of q_1 = -2.80 mu C, is held in a stationary position by insulating supports. A second small metal sphere, with a net charge of q_2 = -3.60 mu C and mass 1.30 g, is projected toward q_1. When the two spheres are 0.800 m apart, q_2 Is moving toward q_1 with speed 22.0 m/s (see figure below). Assume that the two spheres can be treated as point charges. You can ignore the force of gravity. What is the speed of q_2 when the spheres are 0.400 m apart? How close does get q_2 to q_1?Explanation / Answer
step;1
Given that
charge q1=-2.8*10^%-6 C
charge q2=-3.6*10^-6 c
speed u=22 m,/s
initial distance xi=0.8 m
step;2
now we find the electric field
the electric field E=9*10^9*-3.6*10^-6/(0.8)^2=-50.63*10^3 N/c
step;3
now we find the speed at distance 0.4 m
speed V^2=22^2+2*-3.6*10^-6*-50.63*10^3*0.4/1.3*10^-3
=484+1121.6
=1605.6
speed of q2=40.1 m/s
step;3
now we find the distance q2 to q1
distance x=0.8/[3.6/2.8]^1/2+1
=0.8/2.1
=0.4 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.