A small metal sphere, carrying a net charge of q_1 = -2.80 mu C, is held in a st
ID: 1528061 • Letter: A
Question
A small metal sphere, carrying a net charge of q_1 = -2.80 mu C, is held in a stationary position by insulating supports. A second small metal sphere, with a net charge of q_2 = -3.90 mu C and mass 2.00 g, is projected toward q_1. When the two spheres are 0.800 m apart, q_2 is moving toward q_1 with speed 22.0 m/s (see figure below). Assume that the two spheres can be treated as point charges. You can ignore the force of gravity. What is the speed of q_2 when the spheres are 0.400 m apart? m/s How close does get q_2 to q_1? mExplanation / Answer
by conservation of energy
initial energy = final energy
initial energy = kinetic energy + electric potential energy
electric potential energy = k * Q * q / distance
initial energy = 0.5 * mv^2 + k * Q * q / d
initial energy = 0.5 * 2 * 10^-3 * 22^2 + 9 * 10^9 * -2.8 * 10^-6 * -3.9 * 10^-6 / (0.8)
final energy = 0.5 * 2 * 10^-3 * v^2 + 9 * 10^9 * -2.8 * 10^-6 * -3.9 * 10^-6 / (0.4)
0.5 * 2 * 10^-3 * 22^2 + 9 * 10^9 * -2.8 * 10^-6 * -3.9 * 10^-6 / (0.8) = 0.5 * 2 * 10^-3 * v^2 + 9 * 10^9 * -2.8 * 10^-6 * -3.9 * 10^-6 / (0.4)
v = 19 m/s
a) speed of q2 = 19 m/s
minimum distance between q1 and q2 will be when the final kinetic energy will be 0 so,
0.5 * 2 * 10^-3 * 22^2 + 9 * 10^9 * -2.8 * 10^-6 * -3.9 * 10^-6 / (0.8) = 9 * 10^9 * -2.8 * 10^-6 * -3.9 * 10^-6 / d
d = 0.162 m
b) minimum distance = 0.162 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.