A straight, nonconducting plastic wire 9.00 cm long carries a charge density of
ID: 1528468 • Letter: A
Question
A straight, nonconducting plastic wire 9.00 cm long carries a charge density of 100 nC/m distributed uniformly along its length. It is lying on a horizontal tabletop Part A Find the magnitude and direction of the electric field this wire produces at a point 4.00 cm directly above its midpoint. Part B If the wire is now bent into a circle lying flat on the table, find the magnitude and direction of the electric field it produces at a point 4.00 cm directly above its center. both answers should be in N/C
Explanation / Answer
part A:
electric field on the perpendicular bisector is given by E=k*lambda*l/(y*sqrt(y^2+(l/2)^2))
where k=coloumb's constant=9*10^9
lambda=charge density=100 nC/m=10^(-7) C/m
l=length of the rod=0.09 m
y=distance from the center of the rod=0.04 m
so electric field magnitude =3.3633*10^4 N/C
field is directed along the vertical direction .
part B:
field on the axis of a uniformly charged ring is given by E=k*Q*z/(R^2+z^2)^1.5
here Q=100 nC/m * 9 cm=9 nC
z=0.04 m
if radius of the circle is R, then circumference=length of the wire
so 2*pi*R=0.09
==>R=0.014324 m
so electric field magnitude=k*Q*z/(R^2+z^2)^1.5=4.2244*10^4 N/C
field is directed in the vertically upward direction.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.