A straight, nonconducting plastic wire 9.00 cm long carries a charge density of
ID: 1528431 • Letter: A
Question
A straight, nonconducting plastic wire 9.00 cm long carries a charge density of 100 nC/m distributed uniformly along its length. It is lying on a horizontal tabletop
Part A
Find the magnitude and direction of the electric field this wire produces at a point 4.00 cm directly above its midpoint.
Part B
If the wire is now bent into a circle lying flat on the table, find the magnitude and direction of the electric field it produces at a point 4.00 cm directly above its center.
both answers should be in N/C
Explanation / Answer
Linear Charge Density
lambda = Q/L
Q = lambda * L = 100*10^(-9)*0.09 = 9*10^(-11) C
A)
electric field E = kQ/(x*sqrt(x^2 + a^2))
E = 9*10^9*9*10^(-11)/[0.04*sqrt(0.04^2 + (0.09/2)^2)] = 336.38 N/C
Electric field is Directed upwards since it has only component in x-direction
B)
electric field E = kQx/(x^2 + a^2)^(3/2)
E = 9*10^9*9*10^(-11)*0.04/[(0.04^2 + (0.09/(2*3.24))^2)] = 17.94 N/C
Electric field is Directed upwards since it has only component in x-direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.