A point charge q 1 = 3.90 nC is placed at the origin, and a second point charge
ID: 1528424 • Letter: A
Question
A point charge q1 = 3.90 nC is placed at the origin, and a second point charge q2 = -3.05 nC is placed on the x-axis at x=+ 20.5 cm . A third point charge q3 = 2.10 nC is to be placed on the x-axis between q1 and q2. (Take as zero the potential energy of the three charges when they are infinitely far apart.)
Part A
What is the potential energy of the system of the three charges if q3 is placed at x=+ 10.5 cm ?
3.1761•107
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 2 attempts remaining
Part B
Where should q3 be placed between q1 and q2 to make the potential energy of the system equal to zero?
A point charge q1 = 3.90 nC is placed at the origin, and a second point charge q2 = -3.05 nC is placed on the x-axis at x=+ 20.5 cm . A third point charge q3 = 2.10 nC is to be placed on the x-axis between q1 and q2. (Take as zero the potential energy of the three charges when they are infinitely far apart.)
Part A
What is the potential energy of the system of the three charges if q3 is placed at x=+ 10.5 cm ?
U =3.1761•107
JSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 2 attempts remaining
Part B
Where should q3 be placed between q1 and q2 to make the potential energy of the system equal to zero?
Explanation / Answer
1) The potential energy of the system is given by the formula U= kQq/r ^2where k is coloumb constant . However while finding the potential energy we may calculate this way as well: U= kQ1Q3/r+ kQ2 Q3/r taking all three charges in a same line (considering the signs as it chAnges the calculation)
=k(Q1Q3+Q2Q3/r)
=9×10^9( 3.90*10^-9 *2.10×10-9/10.5 +2.10*10-9*3.05*10-9/10)
=9*10-9 (0.78-0.64) 10^-18
U= 0.147×10^-9 J
b) The potential energy will only become zero when q3 is placed at 11.58 cm away from q1 on x axis. It can be solved as follows
Potential i.e V= kQ/r
=3.90×10^-9×k/x + (-3.05)×10^-9×k/20.5-x (assuming yhe distance between q1 and q3 to be x such that the remaining distance between q3 and q2 becomes 20.5-x)
As we take V=0 because that is how we will get to knos where the potential becomes zero.. The position can be found out.
3.90×10^-9×k/x =3.05×10^-9×k/20.5-x
Which equals to after solving both sides
1.3(20.5-x)=x
26.65=2.3x so x =11.58 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.