An air capacitor is made from two flat parallel plates 1.50 mm apart. The magnit
ID: 1528381 • Letter: A
Question
An air capacitor is made from two flat parallel plates 1.50 mm apart. The magnitude of charge on each plate is 0.0180 C when the potential difference is 200 V. Part A What is the capacitance? C = 9•107 F SubmitMy AnswersGive Up Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Part B What is the area of each plate? A = 152.68 m2 SubmitMy AnswersGive Up Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Part C What maximum voltage can be applied without dielectric breakdown? (Dielectric breakdown for air occurs at an electric field strength of 3.0×106V/m.) Express your answer using two significant figures. Vmax = 450 V SubmitMy AnswersGive Up Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Part D When the charge is 0.0180 C, what total energy is stored?
Explanation / Answer
step;1
now we find the capacitance
capacitance C=18*10^-9/200=9*10^-11 F
step;2
now we find the area of the each plate
capacitance C=8.85*10^-12*A/d
9*10^-11*1.5*10^-3=8.85*10^-12*A
area A=1.53*10^-2 m^2
step;3
now we find the maximum voltage
the maximum voltage Vmax=3*10^6*1.5*10^-3=4500 v
step;4
now we find the energy stored
the energy stored U=1/2*(18*10^-9)^2/9*10^-11=1*10^-7 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.