The graph below shows the intensity on a screen behind a 0.2 slit illuminated by
ID: 1527145 • Letter: T
Question
The graph below shows the intensity on a screen behind a 0.2 slit illuminated by light with a 500 mm wavelength. Draw a picture of how a photograph taken at this location would look. Use the same horizontal scale, so that your picture aligns with the graph above. Let the white of the paper represent the brightest intensity. b. Using the same horizontal scale a sin part a, draw graphs showing the light intensity if (a is slit width): lambda = 250 nm, a = 0.2 mm lambda= 1000 nm, a = 0.2 mm lambda = 500 nm, a = 0.1 mm lambda = 500 nm, a = 0.4 mmExplanation / Answer
Light intensity = 2 * [(0.2 * 10-3)2/(250 * 10-9)]
= 0.32 W/m2
Light intensity = 2 * [(0.2 * 10-3)2/(1000 * 10-9)]
= 0.08 W/m2
Light intensity = 2 * [(0.1 * 10-3)2/(500 * 10-9)]
= 0.04 W/m2
Light intensity = 2 * [(0.4 * 10-3)2/(500 * 10-9)]
= 0.64 W/m2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.