Two large metal parallel plates carry opposite charges of equal magnitude. They
ID: 1526671 • Letter: T
Question
Two large metal parallel plates carry opposite charges of equal magnitude. They are separated by 55.0 mm , and the potential difference between them is 380 V .
Part A
What is the magnitude of the electric field (assumed to be uniform) in the region between the plates?
Express your answer in newtons per coulomb to three significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the magnitude of the force this field exerts on a particle with charge +2.60 nC ?
Express your answer in newtons to three significant figures.
E = ___ N/CExplanation / Answer
here,
potential , V = 380 V
distance b/w the plates, d = 55mm = 0.0055 m
Part a:
Electric field b/w the plates, E = V/d
Electric field b/w the plates, E = 380/0.0055
Electric field b/w the plates, E = 69100 N/C
Part b:
Force, F = charge * Field strength
Force, F = 2.60*10^-6 * 69090.909
Force, F = 0.180 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.