The following graph shows the voltage (V) vs. the distance (d) from the positive
ID: 1526452 • Letter: T
Question
The following graph shows the voltage (V) vs. the distance (d) from the positive electrode between two charged parallel conductors (at the distance d = 0 the voltage V0 = 14, and at the distance d0 = 11 the voltage V = 0). What is the value of electric field at the distance 3 cm? Express the answer as a whole number with SI unit.
QUESTION 3 5 points Save Answer The following graph shows the voltage (V) vs. the distance (d) from the positive electrode between two charged parallel conductors (at the distance d a0 the voltage Vo 14, and at the distance do 11 the voltage v 0). What is the value of electric field at the distance 3 cm? Express the answer as a whole number with SI unit. Question Completion Status: distance (cm)Explanation / Answer
Electric field at 3 cm = - Rise /run
Rise = - (Vo - V) = 14 - 0 = - 14
Run = do - 0 = 11
E = - (-14)/11 = 1.3 V/cm = 130 v/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.