The following graph shows the daily market for jeans. Suppose the government ins
ID: 1165161 • Letter: T
Question
The following graph shows the daily market for jeans. Suppose the government institutes a tax of $46.40 per pair. This places a wedge between the price buyers pay and the price sellers receive Supply 1 Tax Wedge 50100150200 250 300 350 400 450 500 QUANTITY (Pairs of jeans) Flr in the folowing table with the quantity sold, the price buyers pay, and the price sellers receive before and after the tax. Quantity Price Buyers Pay Price Sellers Receive Before Tax After Tax Using the data you entered in the previous table, calculate the tax burden that falls on buyers and on sellers, respectively, and calculate the price Tax Burden BuyersExplanation / Answer
Elasticity of demand = (p1 + p2)/(q1 + q2) x (q2 - q1)/(p2 - p1)
p1 = 100, p2 = 140, q1 = 250, q2 = 210
Ed = 240/460 x - 40/40 = - 0.52
Elasticity of supply = (p1 + p2)/(q1 + q2) x (q2 - q1)/(p2 - p1)
p1 = 100, p2 = 93.60, q1 = 250, q2 = 210
Es = 193.60/460 x - 40/- 6.40 = 0.42 x 6.25 = 2.625
Quantity Price buyers pay Price sellers receive Before Tax 250 100 100 After Tax 210(approx) 140 93.60Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.