Still trying to escape from the Temple of Gloom, Tennessee Jones has taken refug
ID: 1526285 • Letter: S
Question
Still trying to escape from the Temple of Gloom, Tennessee Jones has taken refuge on a ledge that is 10.0 m above the cavern floor one of his pursuers throws a hand grenade straight up at him with an initial velocity of 14.0 m/s. The release point (point B) of the grenade is 2.10 m above the cavern floor point A) At the same instant he grenade is launched upward Tennessee Jones drops a big rock point c, l0.0 m above the cavern floor hoping to deflect the grenade on its flight upward If the rock and grenade collide, how far above the cavern floor will that occur (m) How fast is each object travelling when they collide?(m/s) If the grenade should miss colliding with the rock, high will it go (m) [measured from the cavern floor]Explanation / Answer
here,
hc = 10 m
hb = 2.1 m
initial speed of grenade , u1 = 14 m/s
a)
let the rock height when they collide be h' and time be t
h' - hb = u * t - 0.5 * g * t^2
h' - 2.1 = 14 * t - 4.9 * t^2 ....(1)
and
(hc - h') = 0 +0.5 * g * t^2
( 10 - h') = 4.9 * t^2 ....(2)
from (1) and (2)
h' = 8.44 m
t = 0.56 s
the rock and grenade collide 8.44 m from the cavern floor
b)
speed of grenade , v1 = u1 - g * t
v1 = 14 - 9.8 * 0.56 = 8.5 m/s
speed of rock , v2 = g * t
v2 = 9.8 * 0.56 = 5.49 m/s
c)
h4 - hb = u^2 /2g
h4 - 2.1 = 14^2 /2g
h4 = 12.1 m
the height reached is 12.1 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.