A construction worker throws a hammer from the ground to his coworker 5m directl
ID: 1525879 • Letter: A
Question
A construction worker throws a hammer from the ground to his coworker 5m directly above on a scaffold so the coworker doesn't have to climb down. If the hammer barely gets up there, how fast was the hammer initially thrown? (You may ignore rotations and air resistance.) You are at rest z = -1m and your friend is at rest at x = 1 m. At t = 5 seconds, you begin accelerating in the negative x direction at 1.0 m/s^2 on your high-powered scooter. At t = 10 seconds, your friend begins accelerating at 2.0 m/s^2 in the negative x direction on hers. When and where does your friend catch up with you?Explanation / Answer
4. AT HIGHEST POINT , vf = 0
Applying vf^2 - vi^2 = 2 a d
0^2 - v^2 = 2 x -9.8 x 5
v = 9.90 m/s
5. after 10 sec,
d1 - (-1) = 0 x 10 + ( - 1 x (10 - 5)^2 ) / 2
d1 = - 13.5 m
v1 = 0 - 1 x 5 = - 5 m/s
for friend,
initial position = 1 m
after time t, they met hence
d = -13.5 + { -5t - 1 t^2 / 2} = 1 + { 0 - 2 t^2 / 2}
-14.5 - 5t - 0.5 t^2 = - t^2
0.5 t^2 - 5 t - 14.5 = 0
t = 12.35 sec
x = 1 + ( - 12.35^2 / 2 )
x = - 75.3 m ........Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.