A system consisting of 0.0331 moles of a diatomic ideal gas is taken from state
ID: 1525549 • Letter: A
Question
A system consisting of 0.0331 moles of a diatomic ideal gas is taken from state A to state C along the path in the figure below How much work is done on the gas during this process? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. What is the lowest temperature of the gas during this process? Where does it occur? Point A Point B Point C Find the change in internal energy of the gas in going from A to C. Find the energy delivered to the gas in going from A to C.Explanation / Answer
a)
work done on gas
W = -(0.5x6 +(6x0.3x0.5 ) 100
W = -390J
b)
PV/nR = T
T = 220.8 K
c)
delta U = 1.5 (P2V2-P1V1
delta U = 510 J
d)
Q+W = delta U
Q = 900J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.