Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three spiders are resting on the vertices of a triangular web. The sides of the

ID: 1523543 • Letter: T

Question

Three spiders are resting on the vertices of a triangular web. The sides of the triangular web have a length of a = 0.70 m, as depicted in the figure. Two of the spiders (S1 and S3) have +4.7 µC charge, while the other (S2) has

4.7 µC

charge.

(a) What are the magnitude and direction of the net force on the third spider (S3)?


(b) Suppose the third spider (S3) moves to the origin. Would the net force on the third spider (S3) be greater than, less than, or equal to the magnitude found in part (a)?

greater than in part (a)less than in part (a)    equal to the part (a)


(c) What are the magnitude and direction of the net force on the third spider (S3) when it is resting at the origin?

magnitude     N direction     ° counterclockwise from the +x-axis a/2 a/2 a a/ O S S

Explanation / Answer

a).

Magnitude =2*9*10^9*(4.7*10^-6)^2/0.70^2*cos(60 degree)

= (0.3976/0.49)*0.5

= 0.406 N

Direction = 270 degree conterclockwise from +x axis.. or downward

b). As S3 moves toward the origin then the distence between S1 S3 and S2 S3 will decrease.

Hence, the net force will increases.

The net force on the third spider is greater than the magnitude found in part (a).

c).

Magnitude =2*9*10^9*(4.7*10^-6)^2/(0.70/2)^2 = 3.246 N

Direction = 270 degree conterclockwise from +x axis.. or downward

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote