Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Previous Answers serpsET9 Posz. A rod 12.0 am long is uniformly charged and has

ID: 1523294 • Letter: P

Question

Previous Answers serpsET9 Posz. A rod 12.0 am long is uniformly charged and has a total charge of -25.0 wc, Determine the magnitude and direction of the electric feld along the axis of the nod at a point 32.0 cm from its center. My Notes Ask Your Teache uniformly charged ring of radius 10.0 cm has a total change of s2.0 Hc. Find the electric field on the axis of the ring at the following distances from the center of the ring. (Choose the X-axis to point along the axis of the ring.) (a) 1.00 (b) 5.00 cm I MNVC (c) 30.0 cm i MNVC (d) 100 cm i MNVC

Explanation / Answer

Electric field along the axis of the ring is given by:

E = kQx/(x^2 + R^2)^(3/2)

Given values are:

Q = 52*10^-6 C

R = 10 cm = 0.1 m

k = 9*10^9

A.

when x = 1 cm = 0.01

E = 9*10^9*52*10^-6*0.01/(0.01^2 + 0.1^2)^(3/2)

E = 4610667.38

E = 4.61*10^6 N/C

E = 4.61 MN/C

B.

when x = 5 cm = 0.05

E = 9*10^9*52*10^-6*0.05/(0.05^2 + 0.1^2)^(3/2)

E = 16743677

E = 16.74*10^6 N/C

E = 16.74 MN/C

C.

when x = 30 cm = 0.3

E = 9*10^9*52*10^-6*0.3/(0.3^2 + 0.1^2)^(3/2)

E = 4439837.83

E = 4.44*10^6 N/C

E = 4.44 MN/C

D.

when x = 100 cm = 1 m

E = 9*10^9*52*10^-6*1/(1^2 + 0.1^2)^(3/2)

E = 461066.738

E = 0.461*10^6 N/C

E = 0.461 MN/C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote