The acceleration of a certain rocket is given by a x = bt , where b is a positiv
ID: 1523282 • Letter: T
Question
The acceleration of a certain rocket is given by ax= bt, where b is a positive constant.
(a) Find the position function x(t) if x = x0 and v0 at t = 0. (Use the following as necessary: x0, v0, b, and t.)
x(t) =
(b) Find the position and velocity at t = 5.1 s if x0 = 0, v0 = 0 and b = 2.8 m/s3.
x(5.1 s) = m
v(5.1 s) = m/s
(c) Compute the average velocity of the rocket between t = 4.6 s and 5.6 s at t = 5.1 s if x0 = 0, v0 = 0 and b = 2.8 m/s3.
vavg = m/s
Is this average velocity in good agreement with the instantaneous velocity at t = 5.1 s?
Yes
No
Explanation / Answer
A)
Acceleration
ax = bt
Velocity
v(t) = axdt
v(t) = btdt
v(t) = bt2/2
Displacement
x(t) = vdt
x(t) = (bt2/2)dt
x(t) = (b/2)t2dt
x(t) = (b/2)(t3/3)
x(t) = bt3/6
B)
x0 = 0,
v0 = 0 and
b = 2.8 m/s3.
x(5.1) = bt3/6
x(5.1) = 2.8 x 5.13/6
x(5.1) = 61.9038 m
v(5.1 s) = bt2/2
v(5.1 s) =2.8 x 5.12/2
v(5.1 s) = 36.414 m/s
C)
x(4.6) = bt3/6
x(4.6) = 2.8 x 4.63/6
x(4.6) = 45.42 m
x(5.6) = bt3/6
x(5.6) = 2.8 x 5.63/6
x(5.6) = 81.95 m
Vavg = {x(5.6)- x(4.6)}/(5.6-4.6)
Vavg = (81.95-45.42)/1
vavg = 36.53 m/s
v(5.1 s) = 36.414 m/s
Yes, average velocity is in good agreement with the instantaneous velocity at t = 5.1 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.