A runner of mass m = 59 kg and running at 2.6 m/s runs as shown and jumps on the
ID: 1522727 • Letter: A
Question
A runner of mass m = 59 kg and running at 2.6 m/s runs as shown and jumps on the rim of a playground merry-go-round which has a moment of inertia of 395 kg m^2 and a radius of 2 meters. Assuming the merry-go-round is initially at rest, what is its final angular velocity to 3 decimal places? A 1-kg mass hangs by a string from a disk with radius 13.8 cm which has a rotational inertia of 5 Times 10^2 kg m^2. After it falls a distance of 0.8 meters, how fast is it going to the nearest hundredth of a m/s?Explanation / Answer
1) Here, Initial angular momentum = Final angular momentum
=> m * v * r = I * w
=> 59 * 2.6 * 2 = (395 + 59 * 22) * w
=> w = 0.486 rad/sec
=> Final angular velocity = 0.486 rad/sec
2) Here, Torque = I * angular acceleration
=> 1 * 9.8 * 0.138 = 5 * 10-2 * angular acceleration
=> angular acceleration = 27.048 rad/sec2
=> linear acceleration = 0.138 * 27.048 = 3.732 m/sec2
=> fast it is going = sqrt(2 * 3.732 * 0.8)
= 2.443 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.