A ruby laser, ? = 690 nm , shines on double-slits separated by 4.40 mm . An inte
ID: 2274565 • Letter: A
Question
A ruby laser, ? = 690 nm, shines on double-slits separated by 4.40 mm. An interference pattern is observed on a screen at a distance R from the slits. The point C on the screen is at the center of the principal maximum of the interference pattern. The point P is the point on the principal maximum at which the intensity of light is half that of the intensity at C. What is the value of the angle ??
A ruby laser, ? = 690 nm, shines on double-slits separated by 4.40 mm. An interference pattern is observed on a screen at a distance R from the slits. The point C on the screen is at the center of the principal maximum of the interference pattern. The point P is the point on the principal maximum at which the intensity of light is half that of the intensity at C. What is the value of the angle ??Explanation / Answer
I = Imax cos ^2(pi *d* sin theta / lamda)
here,
at C ,
I =Imax/2,
so,
Imax/2 = I max *cos ^2(pi *d* sin theta / lamda)
so,
cos ^2(pi *d* sin theta / lamda)=1/2,
putting values,
cos ^2(pi *4.4*10^-3* sin theta / 690*10^-9) = 1/2
(pi *4.4*10^-3* sin theta / 690*10^-9)= pi/4
either,
(pi *4.4*10^-3* sin theta / 690*10^-9)=pi/4
(4.4*10^-3* sin theta / 690*10^-9)=1/4
solving it ,
theta =3.92*10^-5 rad= 2.235*110^-3 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.