A solid disk of mass m1 = 9.6 kg and radius R = 0.21 m is rotating with a consta
ID: 1522464 • Letter: A
Question
A solid disk of mass m1 = 9.6 kg and radius R = 0.21 m is rotating with a constant angular velocity of = 34 rad/s. A thin rectangular rod with mass m2 = 3.5 kg and length L = 2R = 0.42 m begins at rest above the disk and is dropped on the disk where it begins to spin with the disk.
1)
What is the initial angular momentum of the rod and disk system?
2)
What is the initial rotational energy of the rod and disk system?
3)
What is the final angular velocity of the disk?
4)
What is the final angular momentum of the rod and disk system?
5)
What is the final rotational energy of the rod and disk system?
6)
The rod took t = 5.6 s to accelerate to its final angular speed with the disk. What average torque was exerted on the rod by the disk?
Explanation / Answer
The initial rotational energy is (Erotational) =(1/2)Iw2 =(1/2)*(1/2)mw2R2 =(1/4)*9.1kg*(34rad/s)2(0.21)2 =115.978J
The initial angular momentum is given by L1 =Iw =(1/2)mr2w =0.5*9.1kg*(0.21)2*(34rad/s) =6.822kg.m2.rad/s
The final angular velocity is given by
I1w1+I2w2=(I1+I2)wf
0.5*9.1*(0.21)2*(34) =[(0.5*9.1*(0.21)2+0.5*3.5kg*(0.42)2]wf
wf =0.5*9.1*(0.21)2*(34)/[(0.5*9.1*(0.21)2+0.5*3.5kg*(0.42)2]=6.822/[0.5093]=13.395rad/s
The final angualr momentum is given by
We know that final angualr momentum is equal
L2 =(I1+I2)wf =(0.5093)(13.395) =6.822kg.m2.rad/sec
The final rotational energy is given by
Erotational =(1/2)(I1+I2)wf2 =0.5*0.5093*(13.395)2 =45.690J
The average torque is given by
T =I*a
I =(1/2)m2(r2)2
acceleration is given by a =wf/t =13.395/5.6 =2.392rad/s2
Now substitute in the above formula you get the torque
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.