Main Menu Contents Grades Course Contents » » Homework #7-Magnetic Field & Magne
ID: 1522292 • Letter: M
Question
Main Menu Contents Grades Course Contents » » Homework #7-Magnetic Field & Magnetic Force » ) Timer Notes Evaluate Feedback Print A proton, that is accelerated from rest through a potential of 8.0 kV enters the velocity filter, consisting of a parallel-plate capacitor and a maqnetic field, shown below. araliel-blate capacitor and a magnetic heid, shown bewer, consisting The E-field between the parallel capacitor plates is 1.9-105 N/C. What B-field is required so that the protons are not deflected? (Ignore relativistic effects for high velocities.) 3.76 T You can calculate the velocity from the kinetic energy, which is equal the potential energy of the potential.... In order for the proton not to be deflectéd, the forces due to the two fields have to cancel Submit Answer Incorrect. Tries 2/8 Previous TriesExplanation / Answer
E = 1.9*10^5 N/C
Kinetic Energy of the proton, = eV
1/2*mv^2 = 1.6*10^-19 * 8.0*10^38
1/2*1.67*10^-27 * v^2 = 1.6*10^-19 * 19.0*10^3
v = 1.23812×10^6
Electric Force on proton, Fe = q*E
Magnetic Force on Proton, Fb = q*v*B
For No Deflection,
Electric Force = Magnetic Force
q*E = q*v*B
B = E/v
B = (1.9*10^5)/(1.24 * 10^6)
B = 0.153 T
B-field required so that the protons are not deflected, B = 0.153 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.