Unpolarized light passes through two polarizers whose transmission axes are at a
ID: 1522185 • Letter: U
Question
Unpolarized light passes through two polarizers whose transmission axes are at an angle of 27. 2degree with respect to each other. What fraction of the incident intensity is transmitted through the polarizers? Light travels a distance of 0. 880 m in 3. 80 ns in a given substance. What is the index of refraction of this substance? Light enters a container of liquid at an angle of 47degree to the normal; the refracted beam makes an angle of 31degree with the normal. Calculate the index of refraction of this liquid. White light is incident on a soap film (n = 1. 33) in air. The reflected light looks bluish because the red light (lambda = 660 nm) is absent in the reflection. What is the minimum thickness of the soap film? nmExplanation / Answer
7)
n = 1.33
lambda = 660nm
by using the formula
2 * n * t = k * lambda
2 * 1.33 * t = 1 * 660 * 10^-9
t = 1 * 660 * 10^-9 / 2.66 = 248.12 * 10^-9
t = 248.12 nm
6)
Using snell's law.
n1sin(O1)=n2sin(O2)
sin(47)=n2sin(31)
n2=1.419
4)
I=Iocos^2(O)
Using malus law we have that
I=Iocos^2(27.2)
I=0.791Io
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.