Unpolarized light passes through three polarizing filters. The first filter has
ID: 1505332 • Letter: U
Question
Unpolarized light passes through three polarizing filters. The first filter has its transmission axis parallel to the z direction, the second has its transmission axis at an angle of 30 degrees from the z direction, and the third has its transmission axis at an angle of 60 degrees from the z direction. If the light that emerges from the third filter has an intensity of 693 W/m^2, what is the original intensity of the light? ( assume both angles are measured in the same direction from the +z axis)
Explanation / Answer
let,
original intensity Io=1810 W/m^2
theta1=0 degerees,
theta2=30 degrees,
theta3=60 degrees
use,
I=Io*cos^(theta)
after first polarizer,
I1=Io*cos^(0)
I1=Io
I1=Io
now,
after second polarizer,
I2=I1*cos^(theta2-theta1)
I2=Io*cos^2(30-0)
I2=0.75*Io W/m^2
and
after 3rd polarizer,
I3=I2*cos^(theta3-theta2-thet1)
693=0.75*Io*cos^2(60-30-0)
=====> Io=1232 W/m^2
initial intensity, Io=1232 W/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.