Linear Momentum ; Kinetic Energy; Rotation; Speed An Olympic figure skater havin
ID: 1521936 • Letter: L
Question
Linear Momentum ; Kinetic Energy; Rotation; Speed
An Olympic figure skater having a mass of 48 kg glides across the ice at 2.8 meters/second. What is her linear momentum? What is her kinetic energy? Then, she leapt end lands on the foe of one skate, twirling into a graceful pirouette, with her arms held tightly together straight up over her head. As an engineer, you know she has merely converted translational motion into rotational motion. If her body can be modeled as being a circular cylinder with a radios of 0.32 meters, how many rpm (revolutions per minute) is she rotating? She then fully extends her arms, straight out from her shoulders. Assume her arms can be modeled as slander bars, each 0.65 meters long and having a mass of 5 kg Whet is her new rotational speed in rpm?Explanation / Answer
Linear momentum = mv
= 48 * 2.8 = 134.4 kg.m/sec
Kinetic energy = 1/2 * 48 * 2.8 * 2.8 = 188.16 J
Here, 1/2 * I * w2 = 188.16
=> 1/2 * (1/2 * 48 * 0.32 * 0.32) * w2 = 188.16
=> w = 12.374 rad/sec
=> she is rotating at = 118.22 rev/min
Applying conservation of angular momentum
=> (1/2 * 48 * 0.32 * 0.32) * 118.22 = (1/2 * 48 * 0.32 * 0.32 + 2/3 * 5 * 0.85 * 0.85) * w
=> w = 60 rev/min
=> new rotational speed = 60 rpm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.