A monatomic ideal gas originally at 20.5 degree C is being compressed from V_0 =
ID: 1521438 • Letter: A
Question
A monatomic ideal gas originally at 20.5 degree C is being compressed from V_0 = 2.00 m^3 to V_t = 1.70 m^3, while the pressure is kept constant at P = 1.013 * 10^5 Pa, by cooling the gas. R = 8.314 J/(K middot mol). Give formulae for PV and U in terms of n, R, and T. What is the final temperature T_t in kelvin What is the relation between work W, pressure P, and volume change delta V How much work was performed on the gas How much work was performed by the gas Does Newton's Third Law apply here Be sure you get the sign right. Give the First Law of Thermodynamics in its formula form and indicate what the symbols stand for. How much heat was extracted from the gas using the previous formulaeExplanation / Answer
a)
PV = nRT
U = (3/2)*R
part b)
as pressure is constant
T2/ T1 = V2/V1
T2/(20.5+273) = 1.7/2
T2 = 249.475 K
++++++++++++++++++++
c)
work = force*displacemnt
Work = pressure*area*displacemnt
work = P*A*dx
W = p*deltaV
+++++++++++++++++
(d)
W = 1.013*10^5*(1.7-2) = -30390 J
+++++++++++++++
(e)
W = +30390 J
(f)
dQ = dU + dW
++++++++++++++++++++++++
g)
dQ = (3/2)*R + dW
dQ = ((3/2)*8.314) - 30390
dQ = -30377.53 J
+++++++++++
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.